Obec Ostrata

Zajímavosti v okolí

BioFarma Juré

Kousek od Ostraty směrem Hvozdná, Větřák odbočíte doleva směrem na Juré. Pohodovou procházkou nebo projížďkou na kole  vás cesta zavede na  rodinnou farmu Vránových.  Je zde velké dětské hřiště, kde se děti opravdu vyřádí a rodiče si dají něco dobrého k snědku či pití.

Historie rodinného farmaření sahá do roku 1920, kdy prapředci Tomáše Vrány koupili pozemky na samotě na Jurém, kde postavili chlévy a věnovali se zemědělství. Postupně vybudovali i obytnou část. Otec František Vrána s manželkou Marií začal hospodařit v roce 1990, když mu vrátili pozemky v restituci, od roku 1994 hospodaříme ekologicky. Od roku 2008 převzal farmu syn Tomáš Vrána s manželkou Lenkou Vránovou. Fungují jako rodinná biofarma a všichni pomáháme.

Starají se o rozlohu 61ha, 33ha jsou pastviny, kde chovají masný skot plemene Limousine, ovce plemene Merinolandschaft se zaměřením na masnou produkci. 20ha je orná půda, kde pěstujeme nahý oves, pohanku. 8ha zabírají ovocné sady, produkci zpracováváme a výrobky mají certifikaci a logo ekologického zemědělství.

Další zvířata, které  biofarma chová jsou kozy, slepice, kočky a bernardýni.

Dále na biofarmě nabízí agroturistiku a ubytování na farmě. Díky stylové hospůdce je biofarma přístupná široké veřejnosti s možností zakoupit si naše bio výrobky. Pěstujeme a prodáváme sušené ovoce. Prodáváme různé druhy povidel (švestkové, jablečné, hruškové, …).

Více se dozvíte na internetových stránkách:

http://www.biofarmajure.cz/default.aspx

Zoo Zlín

ZOO Zlín je ve vzdušné vzdálenosti 4 km od obce Ostrata.

ZOO Zlín je od centra Zlína vzdálena asi 10 km a známější je pod označením ZOO Lešná. Jde o jednu znejoblíbenější zoologických zahrad v České republice.

https://www.zoozlin.eu/ 

Zřícenina hradu Lukov

Zřícenina hradu Lukov je ve vzdušné vzdálenosti 4 km od obce Ostrata. Hrad Lukov, jeden z nejrozlehlejších moravských hradů, je zasazen do malebné přírody Hostýnských hor nad stejnojmennou obcí blízko Zlína.

http://www.hradlukov.cz/

Přehrada Slušovice

Údolí řeky Dřevnice je asi 2 km od centra městečka Slušovice přehrazeno 27 m vysokou sypanou hrází, která zadržuje vody přehradního jezera, sloužícího jako zásobárna pitné vody pro celé Zlínsko. Přehrada byla vybudována v roce 1976. Z jejich technických údajů zjistíme, že hráz dosahuje délky asi 0.5 km a zadržuje přes 100 miliónů krychlových H2O. Šířka vod dosahuje nejvíce 700metrové šíře a vzdutí vodní hladiny až po zbylé domy samoty Janůvky pod Kašavou dosahuje délky asi 3 km. Protože tato vodní nádrž slouží jako zásobárna pitné vody, je zde pochopitelně koupání přísně zakázáno a kolem jejích vod je vyznačeno ochranné pásmo 1.stupně, kam je vstup přísně zakázán. Přístupna je ale koruna hráze z pravé strany směrem od Slušovic. Z ní se návštěvníkovi otevře překrásný výhled na rozsáhlou vodní plochu, lemovanou ze všech stran lesnatými valašskými vršky a kopečky.

Rozhledna Maruška

Rozhledna Maruška je ve vzdušné vzdálenosti 11 km od obce Ostrata. Dvoupatrová dřevěná rozhledna na vrchu Maruška (664 m), postavená ve valašském stylu, byla veřejnosti zpřístupněna v roce 2014. Nachází se zhruba 7 km severozápadně od obce Hošťálková.

Poutní místo Štípa

Jméno Štípa pochází z 11. století, souvisí s nálezem sošky Panny Marie kolem roku 1026. Ve zdejší kronice je uvedeno, že nálezce sošky příjmením Štípský jí pojmenoval Panna Marie Štípská. Současná římskokatolická farnost Štípa nese toto jméno již po staletí. Spadá pod Děkanát Vizovice, který je součástí olomoucké Arcidiecéze.

Větrný mlýn Štípa

Dalším zajímavým místem je Větrný mlýn u Štípy. Vybudoval jej v letech 1858–1860 místní starousedlík Kristián Kovář se svým synem Josefem, a to bez dalších pomocníků. Mlýn byl samozřejmě funkční, mlel obilí pro sousední obce ještě v době druhé světové války. Dnes je tento unikátní kus chráněn jako Kulturní a technická památka České republiky.

První dřevěná Zoo v Ostratě.

Louka plná krásně vyřezaných dřevěných zvířátek, včetně cedulky se jménem zvířete, které děti můžou pohladit ev. osedlat, osahat, vyfotit se sním, a to vše, aniž by je kouslo. Kromě cca 212 zvířátek je zde i ulička Pohádkoland s Miňonem, Křemílkem, Bártem Simpsonem či Spongebobem. Jsou zde i dvě místa k posezení a svačince.

www. prvnidrevenazoo.cz

Vodní nádrž Ostrata

Nádrž Ostrata je soukromý rybářský revír, který se nachází mezi Hvozdnou a Slušovicemi. Hloubka se pohybuje v rozmezí 1–4 m. Hlavní osádkou nádrže je kapr, amur, jeseter, candát, štika, sumec a bílá ryba. Pravidelné dosazování rybí osádky, zajišťuje velkou hojnost ryb v nádrži. Břehy jsou travnaté a pravidelně udržované, taky se všude kolem vody nachází odpadkové koše. Samozřejmostí jsou místa k parkování, kvalitní občerstvení a sociální zařízení. Možnost posezení u ohně.

Sportovní areál Hvozdná

Ve sportovním areálu Hvozdná nabízí:

  • tenisové kurty kryté i venkovní s možností zapůjčení sportovního vybavení

  • squashové kurty s možností zapůjčení sportovního vybavení

  • solárium, posilovna

  • venkovní bazén

  • Rezervace: 734 314 194

http://www.rmgas.cz/index.php?cesta=sportovni-areal